مصاحبه من با ابوالحسن بنی صدر در باره ی رویدادهای اخیر ایران ـ دویچه وله

آخرین مصاحبه من با ابوالحسن بنی صدر در باره ی رویدادهای اخیر ایران چاپ شده در سایت دویچه وله

• ایران | 23.08.2010

بنی صدر: گزافه‌گویی‌های احمدی‌نژاد حمله به ایران را توجیه می‌کند

 

وزارت ارشاد اسلامی انتشار نظرات و عکس‌های رهبران جنبش سبز را ممنوع و پخش اخبار مربوط به تحریم‌ها و تهدیدهای جنگی را محدود کرده است. احمدی‌نژاد دنیا را به حمله متقابل تهدید می‌کند. نتیجه این سیاست‌ها چه خواهد بود؟.

  ابوالحسن بنی‌صدر نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران، نمایش‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی را با توجه به توازن قوای امروز جهان خنده‌دار می داند. وی معتقد است که تهدیدهای بزرگ احمدی‌نژاد، تنها برای حمله نظامی به ایران توجیه می‌تراشد. گفت و گوی دویچه وله با ابوالحسن بنی صدر: 

دویچه وله: آقای بنی‌صدر، اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد اسلامی به تازگی در دو بخشنامه محرمانه به رسانه‌های داخلی دستور داده است که از یک سو تصاویر و اظهارات آقایان موسوی، کروبی و خاتمی را منعکس نکنند و از سوی دیگر اخبار مربوط به تحریم‌های اتحادیه اروپا و تهدید به جنگ را به گونه‌ای انتشار دهند که بیانگر „اقتدار نظام مقدس اسلامی“ باشد. به نظر شما این بخشنامه‌ها نشان‌دهنده قدرت حاکمیت است یا ضعف آن؟

بنی صدر: وقتی رژیمی سانسور می‌کند، این نشانه آن است که از انفجار واقعیت می‌ترسد. این قاعده همه دنیا است. یعنی رژیم از بازتاب نظرات سانسورشدگان در افکار عمومی داخلی و جهانی ترسان است. وقتی رژیم انتشار اخبار در باب تحریم‌ها را ممنوع می‌کند، به موثر بودن تحریم‌ها اعتراف می‌کند و تصور می‌کند می‌تواند اثر روانی تحریم‌ها را با ممنوعیت انتشار اخبار آنها خنثی کند.

به نظر شما با توجه به تاکیدی که رژیم بر خطر جنگ دارد، رهبران جنبش سبز چه سیاستی باید در پیش بگیرند؟آن ها باید آنچه را که حقوق مردم و حقیقت است، با مردم ایران در میان بگذارند و نگران سانسور دستگاه اطلاعاتی رژیم نباشند. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که باید این سانسورها را شکست. وقتی کشوری در محاصره اقتصادی و در معرض تهدید نظامی است و مسئولانش به نمایش‌هایی مثل پرتاب موشک و رونمایی از هواپیمای بمب‌افکن بدون سرنشین متوسل می‌شود، نه تنها رهبران جنبش سبز، بلکه همه ایرانیان وظیفه دارند مردم را از حقایق آگاه و افکار عمومی دنیا را نسبت به این خطرها  حساس کنند، تا جلوی آن ها گرفته شود.

 آقای بنی صدر، جمهوری اسلامی برای نجات از این بن بست به نظر شما چه سیاستی ممکن است در پیش بگیرد؟

نشریه استراسفورد گزارش مفصلی در باب انتخابات و نقش سپاه منتشر کرده و در بخشی از آن به این مطلب صحیح اشاره کرده که یکی از وظایف اصلی „واواک“ تولید و پخش ضد اطلاعات است. یعنی درهم‌آمیختن دروغ با حقیقت و به خورد مردم دادن آن. این نشریه می‌نویسد ۸۰ تا ۹۰ درصد این اطلاعات صحیح است. اما ده تا بیست درصد دروغ به آن اضافه می‌کند تا بتواند نتیجه دلخواه خود را از آن بگیرد. پس این رژیم در برابر بحران اتمی که خود ساخته الان دیگر کاربردی ندارد و وقت آن رسیده است که از طریق سرکشیدن جام زهر به بحران خاتمه بدهد. وزارت اطلاعات باید همین هدف را پوشش بدهد و این کاری است که دارد می‌کند.

 شما خطر درگیری نظامی میان ایران و اسرائیل را تا چه حد جدی می‌گیرید؟

همین نیم ساعت پیش منبع مطمئنی به من اطلاع داد که اسرائیل طرح حمله را آماده کرده و تا نوروز امسال به مرحله اجرا در خواهد آورد. تهدید، تهدید است و وقتی تهدید به جنگ شد زمانی هم ممکن است واقع شود. نباید خود را خام کرد و گفت تهدیدی است که هیچ وقت اجرا نمی‌شود. بارها پیش آمده که تهدید فقط صرف تهدید بوده ولی به جنگ انجامیده است. بنابراین ایرانی‌ها باید نسبت به این گونه تهدیدها بسیار حساس باشند و به رژیمی که این وضعیت را به وجود آورده فشار بیاورند تا این سیاست را تغییر بدهد.

آقای بنی‌صدر، شما فکر نمی‌کنید که همین تحریم‌ها و تهدیدها ممکن است سبب شوند که جمهوری اسلامی بتواند پشتیبانی مردم را برای خود جلب کند؟

 در وضعیت امروز گمان من این نیست. شرایط امروز با شرایط قبل از آن تقلب بزرگ بسیار تغییر کرده است. در وضعیت کنونی مردم به طرف رژیم نمی‌روند، اما فشار از بیرون جامعه را غیرفعال می‌کند و این به سود مافیای نظامی و مالی حاکم بر ایران است.

یعنی ممکن است تحریم‌ها به ثبات رژیم کمک کنند؟

 می‌شود این نتیجه را گرفت که تهدیدها می‌تواند در کوتاه مدت و حتی میان‌مدت به سود رژیم تمام شود. وقتی رژیم انتشار خبرها را ممنوع می‌کند، یعنی تحریم‌ها مستقیم در زندگی مردم اثر می‌گذارند و رژیم می‌خواهد اثر روانی این مسئله را کاهش دهد. بنابراین، تحریم‌ها به لحاظ سیاسی به سود رژیم و به لحاظ اقتصادی به زیان مردم تمام می‌شود. در عین حال همین شرایط در درازمدت مردم را به این تصمیم می‌رساند که باید این رژیم را با حکومت قانونمداری جایگزین کنند که امنیت داخلی و خارجی کشور را تامین کند.

آقای احمدی‌نژاد در رونمایی بمب‌افکن بدون‌سرنشین به صراحت گفته است اگر به ایران حمله شود، ایران دنیا را نشانه خواهد گرفت. آیا این تهدیدهای بزرگ سبب اجماع جامعه جهانی علیه ایران نمی‌شود؟ فکر می‌کنید هدف اصلی آقای احمدی‌نژاد از این تهدیدهای بزرگ چیست؟

دروغ‌های بزرگ او در درجه اول مصرف داخلی دارد. او با آن تقلب بزرگ انتخاباتی به عنوان رئیس جمهور تحمیل شده است. در حالی که در زمینه سیاست داخلی و خارجی نه تنها از او کاری ساخته نشده، بلکه قطعنامه‌هائی را نیز به ملت ایران تحمیل کرده و حالا می‌خواهد این ضعف را بپوشاند. در شرایط فعلی چند عامل به یاری او آمده‌اند. یکی سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر و دیگری همین نمایش‌های نظامی که عرض کردم. این ها از نظر نظامی در شرایط امروز جهان ارزشی ندارند. به عنوان نمونه همین هواپیمای بدون‌سرنشین توانا به حمل بمب، می‌خواهد با قدرت نظامی آمریکا مقابله کند؟ خوب این خنده‌دار است. گزافه‌گو‌یی‌های احمدی‌نژاد، فقط افراد بسیار ساده را، آن هم به گمان او، می‌فریبد. هرکس که با اوضاع سیاسی و توازن قدرت جهان امروز اندک آشنایی داشته باشد می‌داند که این گزافه‌گوئی‌ها جز آن که در خارج از کشور اهداف قدرت‌های آماده حمله به ایران را توجیه کند، هیچ سودی ندارد.

مصاحبه گر: اختر قاسمی

تحریریه: علی امینی 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s