یک دقیقه فیلم از تاتر „داس فست“ کاری بی نظیر از رضا جعفری

دیروز با دوستم مریم راهی آخن شدیم تا تاتر “ داس فست“ به معنای ضیافت یا  جشن  به کارگردانی رضا جعفری را ببینیم. تصمیمی که حاضرم بارها تکرارش کنم چرا که کار اینقدر زیبا و تاثیر گذار بود که به قول دوستم مریم : „دیدن این نمایش برای من خوابی بود در واقعیت که هنوز بیدار نشدم…“ .

رضا سالیانیست که در آخن با گروهی آلمانی که خودش تشکیل داده کار می کنه و گاهی هم برخی از هنرمندان ایرانی هم با او همکاری می کنند. در این نمایش هم چند ایرانی مثل مینا خانی دختر جوان هنرمندی که نقش روح لیندا ( دختر جوانی که توسط پدرش مورد تجاوز قرار می گیرد و دست به خودکشی می زند) را با رقص یا حرکات موزون خود بسیار هنرمندانه به نمایش می گذارد. هنرمند رقصنده  دیگری در بخش کارئوگرافی حرکات مینا همکاری کرد و کار پوستر نمایش را همایون فاتح و آرتا داوری به عهده داشتند.شاید بتونم بگم که بهترین کار تاتر از یک کارگردان ایرانی بود که در عمرم دیدم.  کار سبک خاص خودش را داشت و داستان تجاوز پدر به فرزندان که مرز و فرهنگ نمی شناسد را رضا بخوبی توانست  با استفاده از فرهنگ  شرقی خود و فرهنگ غربی و  به همراه صحنه ی بسیار زیبایی که خود آراسته بود و  موزیک هندی ـ شرقی و ارائه کار بازیگرانی که حرفه ای نیستند و خود تربیت کرده،  این درد جامعه را به بیننده آنچنان منتقل کند که گاهی احساس می کردی روح لیندا زیر پوست تک تک تماشاگران رفته و آنها را بخاطر سکوتشان در مقابل این زخم به محاکمه می کشاند…من ضمن خسته نباشید حسابی به رضا و مینا و دیگر دست اندرکاران دیدن این تاتر را به همه توصیه می کنم….

یک دقیقه آخر را هنگامی که آخرین عکس ها را می گرفتم  و آنچنان تحت تاثیر قرار گرفته  که تصمیم گرفتم چند ثانیه از این تاتر را برای خودم جاودانه کنم:

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s