گزارش تصویری از خاکسپاری علیرضا صبوری جوان 23 ساله در برلین

روز گذشته جمعه 30 دی ماه ( 20 ژانویه ) مراسم خاکسپاری و بزرگداشت علیرضا صبوری جوان 23 ساله ایرانی در برلین برگزار شد. علیرضا از جمله جوانانی بود که در راهپیمایی سکوت روز 25 خرداد در تهران توسط تک تیرانداز مستقیم به سرش تیر خورده بود که توسط مردم به بیمارستان منتقل شد. او بعد از کمای یک ماهه به هوش آمد  اما نه قدرت تکلم داشت و نه می توانست حرکت کند. بعد از دو عمل سخت و مداوای طولانی و آموزش راه رفتن و صحبت کردن زندگی دوباره یافت اما این بار بسیار کوتاه تر از زندگی اول. علیرضا ایران را به قصد ترکیه ترک و  از سازمان ملل تقاضای پناهندگی کرد.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

عکس ها: اختر قاسمی

علی رغم تلاش گسترده ی بستگان علیرضا در آلمان برای انتقال او به دلیل نیاز مبرم به مراقبت های پزشکی مداوم،  متاسفانه او را در تنهایی مطلق به بوستون امریکا منتقل کردند! ( در اینجا توضحیی لازم میدونم که دولت آلمان فدرال با تقاضای علیرضا برای پناهندگی به آلمان و تلاش خانواده موافقت نکرد و خانواده علیرضا هنوز دلیل عدم موافقت آلمان را نمی دانند.) در یکی از فیلم هایی که از او در مراسم بزرگداشت  به نمایش گذاشته شد او را در حالیکه از زندگی دوباره خوشحال و خندان بود، می بینیم که چقدر از پزشکان معالجش سپاسگزاری و قدردانی می کرد. اما متاسفانه این خوشحالی خیلی کوتاه و او در تاریخ 28 آبان ماه 1390 ( 19 نوامبر 2011) یعنی زمانی که هنوز یک سال از اقامت او در امریکا نگذشته بود در  اتاق خود در تنهایی در گذشت. برخی پزشکان علل مرگ او را ناشی از آثار تیری که مستقیم به سر او اصابت کرد، می دانند. بستگان علیرضا در آلمان طی تلاشی دو ماهه موفق شدند پیکر علیرضا را به آلمان منتقل کنند تا حداقل در خانه ابدی  با آرامشی در نزدیکی بستگان خود بخوابد! مراسم خاکسپاری با حضور مادر علیرضا و بستگان به همراه صدها ایرانی  و پس از آن مراسم یاد بود برگزار شد. در این مراسم فیلم ها و عکس هایی از علیرضا به نمایش گذاشته شد. فیلم گفتگوی خواهر علیرضا با او زمانی که از بیمارستان مرخص شده، ولی هنوز نمی توانست صحبت کند، بسیار تاثر برانگیز بود. مهران براتی ، از فعالین حقوق بشر طی سخنانی از تلاش دو سا ل پیش خود به همراه کانون پناهندگان برای انتقال علیرضا به آلمان صحبت کرد. هژیر پلاسچی  روزنامه نگار از طرف جمعی از پناهندگان ایرانی ساکن برلین ضمن احساس همدردی با مادر علیرضا از تلاش و پیگیری راه علیرضا سخن گفت. پیام کانون پناهندگان ایرانی توسط مدیر مسئول آن حمید نوذری خوانده شد و سپس علی چکاو از دوستان علیرضا در ترکیه ضمن بیان خاطراتی از علیرضا و روحیه طنز او فیلم کوتاهی را که از او در آنجا گرفته بود، نمایش داد. پویا نودهی پسر خاله ی علیرضا که در ابتدای مراسم زندگی نامه علیرضا را خوانده بود در پایان شعری از شاعری به نام „شکوری “ که برای مادران پارک لاله سروده بود، خواند.  مراسم بعد از دو ساعت با سرود سر اومد زمستون به پایان رسید.

3 Kommentare zu „گزارش تصویری از خاکسپاری علیرضا صبوری جوان 23 ساله در برلین“

  1. روحش شاد و یادش گرامی باد او در زنده بودن همانقدر مثمرثمر بود که اکنون در مردن چراکه در غربت هجرت کرد تا فریادش را جهانیان بهتر و واضع تر بشنوند و رسوایی ولی فقیه نادانان رارقم بزند و از مماشات گران بگوید اگر در جنایات سیدعلی سهیم نیستید پس سد راه سرگونی او و حکومت خونریزش نشویدوخواست بحق ملت ایران را فدای زدوبند های کثیف سیاسی نکنید ملت ایران طی سی و دو سال صدها علیرضا و ندا تقدیم راه ازادی کرده پس امروز برای اینکه حسابتان را با سید علی جدا کنید بخون پاک این شهید بزرگوار سوگند یادکنید که بخواست ملت ستم کشیده ایران احترام میگذارید و تاریخ مصرف ملاتاریسم را بپایان میبرید تا ملت شریف ایران با بزرگواری اشتباهات گذشته شما را ببخشد و با سرنگونی حکومت تازیزادگان اجنبی روح هزاران شهید سرفراز خودرا شادکند.درود به روان پاک تمامی جانباختگان راه ازادی. خودرا در غم خانواده این شهید همیشه جاوید شریک میدانم و از یزدان پاک برایشان صبر و شکیبایی مصلحت دارم. با سپاس کاوه اهنگر فعال کارگری درتبعید.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s