فیلم سینمایی “ برلین منهای هفت“ به زودی در برلین کلید می خورد: مصاحبه با تهیه کننده و کارگردان فیلم

مصاحبه من با تهیه کننده و کارگردان فیلم “ برلین منهای هفت“ که در وبسایت های مای گویا و ایران گلوبال چاپ شده در اینجا به رسم همیشگی کپی می کنم:

اختر قاسمی

فیلم سینمایی „برلین منهای هفت“ به زودی در برلین کلید می خورد، اختر قاسمی

توسط اختر قاسمی 26/02/2012 14:14:00
اندازه حروف Decrease font Enlarge font

فیلم سینمایی „برلین منهای هفت“ که ابتدا با نام “ گمگشته“ معرفی شده بود قرار است از اول ماه مارس 2012 ( 11 اسفند 1390 )  در شهر برلین اولین روز فیلم برداری خود را آغاز کند. این فیلم داستان زندگی مهاجرین است و تمرکزش مهاجرین عراقی ست. در میان بازیگران فیلم، بازیگران سرشناس ایرانی و آلمانی حضور دارند. مسعود رایگان، مصطفی زمانی از هنرپیشگان ایرانی فیلم و هاینر لوترباخ و کارولین آیشهورن از هنرپیشگان مطرح سینما و تلویزیون آلمان، و همچنین توم بوشوپ، مریم عباس و سمیرا فوکس از دیگر هنرپیشگان فیلم هستند.

تهیه کننده فیلم سیامک پورشریف که  پیش از این هم فیلم های کوتاه و بلند دیگری را سرمایه گذاری کرده ست. آخرین فیلم او فیلمی به نام “ دیوار“ یا “ چمدان“ بود که سال گذشته در آلمان فیلم برداری شد و قرار است به زودی بر روی پرده سینماها ظاهر شود.  این فیلم هم از موضوع مهاجرت برخوردار بود  و در باره ی داستان پسری ست که در نوجوانی به اصرار پدر عازم آلمان می شود.

در برلین به دفتر شرکت تولید فیلم سیامک پورشریف می روم تا هم دیداری داشته باشم و هم با او و کارگردان فیلم به گفتگو بنشینم. دفتر کار او  یکی از لوکیشن های فیلم هم هست که  در ساختمان قدیمی در شرق برلین قرار دارد.  به اتاقی وارد می شوم که عده ای آلمانی و ایرانی مشغول کارند.  بر روی دیوار  اتاق عکس های هنرپیشگان فیلم نصب شده. شوق و اشتیاق کار را می توان به راحتی در چهره ی کارگردان، مدیر فیلم برداری، مدیر تولید و دیگر دست اندرکاران فیلم دید. همه از این اتاق به اتاق دیگر و مشغول کار.  سریع چند عکس از عوامل فیلم که در آنجا حضور دارند می گیرم و با تهیه کننده و کارگردان فیلم ( رامین لوافی پور)  گفتگوی کوتاهی را انجام میدهم:

آقای پورشریف لطفا کمی بیشتر در مورد این پروژه جدیدتون توضیح بدهید؟

پروژه ای ست که ما دو سال است  داریم کار می کنیم و سناریو را محمد رضا گوهری نوشته ست.

 

از راست: سیامک پورشریف  تهیه کننده ـ رامین لوافی پور کارگردان و فرشاد محمدی مدیر فیلم برداری

 

داستان فیلم در مورد چیست؟

داستان فیلم در مورد یک خانواده عراقی که مادر را در عراق از دست می دهند و پدر با دختر13/14  ساله  و پسر 5 / 6 ساله  فرار می کند و  به آلمان پناهنده می شود. داستان در مورد زندگی آنها در اربیل و آلمان و سرنوشت این خانواده  که با چه مشکلاتی و ناراحتی هایی مواجه  می شوند و سرنوشت آنها چه می شود.

در مورد هنرپیشه های فیلم؟

مسعود رایگان و مصطفی زمانی دو هنرپیشه بنام  از ایران و  و دو هنرپیشه معروف آلمانی کارولین آیشهورن و هاینر لوترباخ و یک

هنرپیشه امریکایی که در واقع از پدر و مادری فلسطینی ست و همچنین دیگر  هنرپیشگانی که آلمانی هستند ولی در واقع از خانواده های عرب هستند

 

اتاق کار

 

لوکیشن فیلم کجاست؟

همه ی لوکیشن فیلم در برلین است.

کارگردان فیلم را چگونه انتخاب کردید؟

کارگردان فیلم هم جوانی ست به نام رامین لوافی پور که قبلا فیلم سینمایی “ آرام باش تا هفت بشمار “ را ساخت و جوایزی هم در اروپا هم دریافت کرد. او عاشق سناریو شد و با آقای گوهری ماه ها کار کرد و در واقع ما هم  این فیلم را با سرمایه شخصی می سازیم.

تهیه کننده و مدیر تولید

 

اولین بار قرار است این فیلم در کجا نمایش داده شود؟

ما از اول ماه مارس امسال فیلم برداری را شروع می کنیم  دو ماه فیلم برداری خواهیم داشت و احتمالا تا پاییز سال 2012 فیلم آماده خواهد شد و  اگر خوب بود که به فستیوال ها خواهیم فرستاد ولی در هر حال فیلمی ست که ما دوست داریم در ایران و خارج از کشور اکران شود.

تیم فیلم برداری چند نفرند و آیا عمدتا از ایران هستند  یا المان؟

کارگردان وفیلم بردار به همراه  سه دستیارش و دو هنرپیشه از ایران هستند و  بقیه گروه تولید آلمانی و  یا دو رگه هستند. مدیر تولید و دو هنرپیشه و در واقع عمدتا افراد گروه آلمانی هستند

چطور شد که دو هنرپیشه معروف آلمانی حاضر شدند با گروهی کار کنند که در آلمان آنچنان شناخته شده نیستند؟

ما  با هنرپیشه آلمانی از طریق مدیر برنامه هاشون تماس گرفتیم و سناریو را فرستادیم که همه هم خیلی خوششون اومد. ضمن اینکه خارج از مسائل سیاسی، سینمای ایران نام خوبی در آلمان دارد و همه ی کسانی که سناریو را خوندند خیلی  خوششون اومد و علاقه مند بودند که کار کنند.

عکس هنرپیشگان فیلم روی دیوار

 

بودجه فیلم چقدر است؟

فیلم در واقع بودجه آنچنان زیادی ندارد و به عنوان فیلمی لوبادجت محسوب می شود و ما بودجه ای نزدیک به دو میلیون یورو برای این فیلم در نظر گرفتیم.

اسم فیلم؟

برلین منهای هفت

چرا برلین منهای هفت؟ معنی اش چیست؟

این نام برمی گردد به سناریوی فیلم و  سرمایی که در برلین هست. سکانسی هم  در فیلم وجود دارد و هوای سرد  برلین را تعریف می کند.

به اتاق کارگردان (رامتین لوافی پور)  می روم تا با آقای لوافی پور  گفتگو کنم. او  با مدیر فیلم برداری ( فرشاد محمدی ) در حال گفتگو بود. ابتدا به او می گویم به وطن دوم ما آلمان خوش آمدید که با خنده از من تشکر می کند:

آقای لوافی پور لطفا در باره ی تجربه فیلم سازی تون بگید و اینکه  آیا تا به حال در آلمان فیلم ساختید؟

من تجربه فیلم کوتاه زیاد داشتم و فیلم بلند یکی ساختم به نام „آرام باش و  تا هفت بشمار“  که جوایزی را در جشنواره های بین المللی هلند و چین و دوبی و اسپانیا و ایتالیا و …..دریافت کرد.

تجربه ی شما تا به حال با هنرپیشگان آلمانی و کارکنان آلمانی گروه چگونه بوده؟

من تجربه ی خیلی خوبی را تا به حال با آنها داشتم و در دیدار با خانم آیشهورن  احساس خیلی خوبی بود و همچنین از مدیر تولید و کلا مجموعه گروه برآیندی مثبتی دارم.

با توجه به اینکه داستان فیلم در باره ی جنگ و زندگی پناهندگان است و میتواند در جشنواره ای مثل برلین که به مسائل سیاسی ـ اجتماعی توجه می کند  مورد توجه قرار بگیرد؛ فکر می کنید که فیلم بتواند  در این جشنواره موفقیت بدست بیاورد؟

من خیلی به این موضوع که قرار است در آینده چه اتفاقی بیفتد توجه نمی کنم و بیشتر به این مسئله که چی میخواهم بگویم و چطور می توانم حرفم را بزنم و چطور می توانم کارم را انجام بدهم توجه می کنم ضمن اینکه خیلی خوشحال می شوم که فیلم موفقیت هایی را بدست بیاورد  و  با وجود افرادی که در فیلم هستند از تهیه کننده تا گروه تولید، فیلم بردار و هنرپیشگان و با توجه به فیلم نامه و زحماتی که برایش کشیدیم، فکر می کنم  به نتیجه ی خوبی برسیم.

گرچه شرایط پناهندگان به نوعی مشابه است اما شاید اطلاع داشته باشید که همین دو سه هفته اخیر هم یک جوان ایرانی در یکی از کمپ های پناهندگی جنوب آلمان خودکشی کرد؛ چطور شد که فیلم را در مورد پناهندگان ایرانی نمی سازید؟ و چه چیز باعث شد که فیلمی در باره ی پناهندگان عراقی ساخته شود؟

ببینید بخاطر مسائل دیگری که در سناریو وجود داشت خودبخود داستان نیاز به یک پس زمینه جنگ هم داشت و موقعیت ما تنها پناهندگان نبود و  فیلم نگاهی ضد جنگ دارد و نزدیکترین جنگ و بهترین موضوعی که میتونست هر دو این ماتریال را به ما بدهد عراق بود و خود بخود عراق مرکز قرار گرفت هر چند در کنارش ملیت های دیگر از خاورمیانه را هم در برمی گیرد و ما وضعیت آنها را هم در فیلم می بینیم.

 

لوکیشنی از فیلم

 

آیا نکته ای هست که بخواهید اشاره کنید؟

آرزو می کنم که فیلم خوبی باشه و نه تنها با ایرانیان و آلمانی ها بلکه با مردم دیگر کشورها هم ارتباط برقرار کند و ما بتونیم تماشاچیانی زیادی را ببینیم که بتوانند بعد از دیدن فیلم لحظاتی به اتفاقاتی که برای پرسوناژهای فیلم  افتاد فکر کنند.

سپاسگزارم  از شما و آقای پورشریف امیدوارم که سال آینده فیلم شما در برلیناله یکی از خرس ها را شکار کند!

لینک در مای گویا:فیلم سینمایی برلین منهای هفت

لینک در وبسایت ایران گلوبال: فیلم سینمایی برلین منهای هفت

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s