به مناسبت سالگرد ترور بزرگ مرد آزادیخواه ایران زمین: شاپور بختیار

به مناسبت سالگرد ترور یکی از بزرگ مردان آزاده ایران و یکی از باوفاترین یاران جنبش مشروطه  دکتر شاپور بختیار   

سال گذشته در بیستمین سالگرد ترور این بزرگ مرد آزادیخواه تاریخ سیاسی ایران زمین به دست جلادان اسلامی مطلبی کوتاهی نوشتم که در زیر لینک آنرا می بنید 

Diese Diashow benötigt JavaScript.

دکتر شاپور بختیار یکی از وفادارترین یاران به جنبش مشروطه و جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران بود. زندگی و اعمال او بیانگر اعتقاداتش بود. او به آزادی فقط در شعار معتقد نبود بلکه اینرا در زمانی که در مسند قدرت بود هم نشان داد.  به همین دلیل هم توسط مرتجعین مسلمان ترور شد. او برخلاف دیگر سیاست مداران چپ و راست از هوشی برخوردار بود که خیلی خطرات را پیش بینی کرده بود و به عنوان یکی از بهترین سیاست مداران  روشنفکر ایران  تشخیص داد که  مذهب و روحانیون چه سمی برای جامعه ما هستند و  گفت روحانیون مذهبی اجازه ندارند در امور سیاسی دخالت کنند و بهتر است در قم واتیکانی داشته باشند و به امور مذهبی خود برسند.
ایستادگی او در برابر استبداد دینی  و شخص خمینی باعث شده که امروز همه از او به عنوان یکی از باهوشترین مبارزان راه آزادی یاد کنند.
ملت ایران در این سه دهه گذشته با نوشته ها و فیلم ها و بازگویی خاطرات و به اشکال گونان نشان دادند که هرگز پشت کردن جبهه ی  ضد ملی  ایران و دیگر احزاب و سازمان ها  را به این آزادیخواه بزرگ فراموش نخواهند کرد.
گرچه جبهه ی ضد ملی و دیگر گروهها پاسخ پشت کردن به مردم و حمایت از مرتجع ترین و جنایتکارترین  رژیم تاریخ معاصر را از همان رژیم گرفتند اما ظاهرا درس نگرفتند و گویی تاریخ به شکل دیگری تکرار می شود 
بخش پایانی مقاله ام:
در انتها بخشی از يکی از گفت‌وگوهای او در پاريس را نقل می‌کنم که خواندنی است. او در پاسخ به خبرنگاری که از او در باره‌ی آگاهی وی از ديدارهای خمينی در نوفل لوشاتو می‌پرسد می‌گويد اين ديدارها مهم نبود چون عده‌ای برای خودنمايی می‌رفتند و عده‌ای هم برای اين‌که اگر کارش گرفت به نوايی برسند. او در ادامه گفت:
„…ولی در اين ميان آن دسته که بيعت‌شان با خمينی واقعأ بزرگ‌ترين خيانت به ملت ايران بود، دسته ای است که به روشنفکر معروف بودند. لفظ خيانت را استفاده می‌کنم، چون باور دارم خيانت از آن روشنفکرانی بود که تشخيص ندادند و صلاحيت اين تشخيص را داشتند که وقتی انسان طرفدار دموکراسی و آزادی و دانش شد، وقتی خواست مملکت را از ديکتاتوری و از متحجر بودن بيرون بکشد، نبايد دست به دامن آخوند بزند.
روزی ۳۲ استاد دانشگاه، که حالا يا پاک‌سازی شده‌اند يا در زندان هستند يا منفصل از کار هستند، در کتابخانه خود من جمع شده بودند.۳۰ نفر آن‌ها موافق دخالت خمينی در امور سياسی بودند و تنها ۲ نفر مخالف! اين مسأله را کوچک نگيريد. آن افرادی که عامی بودند و تربيت سياسی نداشتند گناهی نکردند. گناهکار آن افرادی بودند که وظيفه و وسيله داشتند مردم را روشن بکنند و نکردند…“
یاد زنده یاد دکتر شاپور بختیار گرامی باد
و راه او برقرار باد
با مهر
اختر قاسمی

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s