روزنامه نگاری و اخلاق

امروز در کتابفروشی فروغ در مرکز شهر کلن در محیطی خیلی صمیمی و دوستانه در جمعی کوچک شاهد یک برنامه ی بسیار جالب و شنیدنی از یکی از پیش کسوتان حرفه ای و توانای روزنامه نگاری مان  آقای جواد طالعی بودیم.

Diese Diashow benötigt JavaScript.

کتابفروشی فروغ که یکی از بزرگترین کتابفروشی های ایرانی در اروپاست مدتی ست که با همکاری چند ایرانی دیگر از جمله آقای جعفر مهرگانی ( ناشر سابق انتشارات مهر)  بیت اله بی نیاز (مترجم) اقدام به جلسات بحث و گفتگو کرده که با استقبال ایرانیان فرهنگ دوست مواجه شده ست.

برنامه امشب در باره ی روزنامه نگاری و اخلاق بود که جواد طالعی با تسلط کامل و بیان بسیار گیرا، روزنامه نگاری حرفه ای و اخلاق روزنامه نگاری حرفه ای را تشریح کرد. او ضمن بررسی اصول روزنامه نگاری، گزارشگری و تحلیل مسائل را از زاویای حرفه ای تشریح کرد و  یکی از مهم ترین خصوصیات اخلاقی در  روزنامه نگاری را صداقت در درستی خبر و بیان آن بیان کرد. او از  دیگر خصوصیات اخلاقی روزنامه نگاری وابسته نبودن  به یک ایدئولوژی خاص و بی طرف بودن در بیان رویدادها دانست. جواد طالعی همچنین گفت که روزنامه نگار نباید برای خوش آمدن شخص یا سازمان یا دولتی کار کند و  برای منافع شخصی خود متوسل به بیان غیر واقعیات شود. (نوعی روزنامه نگاری که امروز در ایران شاهد هستیم.) طالعی گفت روزنامه نگار باید  از دروغ و غلو در بیان خبر و همچنین از بغض و کینه به هنگام تحلیل خود داری کند.

صحبت های جواد طالعی یک ساعت ادامه داشت اما تسلط و توان او در بیان مطالب جذاب آنچنان گیرا بود که شنونده اصلا احساس خستگی نمی کرد.

حضور چند چهره ی برجسته ی ادبی و روزنامه نگاری ایران همچون دکتر محمود خوشنام، اسد سیف ، دکتر جعفر مهرگانی و الهه خوشنام به جمع کوچک حاضر در کتابفروشی فروغ جذابیت بیشتری بخشیده بود.

در پایان جلسه با بحث و گفتگو و پرسش از سخنران به پایان رسید.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s