چرا مراسم تحقیر آدمی در لرستان؟

چه کسی یا کسانی اینگونه خود آزاری ها و تحقیر مردم را که نماد توحش و بی فرهنگی ست را به عنوان فرهنگ به مردم غالب می کند؟

چندین سالی ست که در استان لرستان و بخشی شیعه نشین در کردستان مراسمی به نام “ گل مالی“ در روزهای عاشورا صورت می گیرد که عزاداران تمام بدن و صورت خود را به گل آغشته می کنند و برای خشک کردن این گل مالی از هیزم جنگل ها و درختان این استان استفاده می شود که نه تنها این مراسم مورد اعتراض برخی از اقشار مردم قرار گرفته بلکه حامیان محیط زیست نیز به دلیل نابودی درختان و جنگل های زیبای لرستان نیز به این مراسم اعتراض کردند!

Diese Diashow benötigt JavaScript.


ملت عزیز و غیور لرستان!
شما کی چنین رسمی را داشتید؟ شما که تاریخی کهن دارید و از اغلب اقوام ایرانی کهن تر هستید کجا چنین مراسم زشتی را داشتید؟ مگر برای یاد کردن از امامان و عمکرد آنان باید خود آزاری و خود را تحقیر کرد؟ مگر برای گرامیداشت آنان باید طبیعت را نابود کرد؟ چرا به شیوه های متمدنانه از آنان یاد نمی شود  و در باره ی اعمالشان  مراسم برگزار نمی شود؟ آیا امروز در جهان سراغ داریم ملتی برای تقدیر از پیامبران و پیشوایان دینی خود این چنین دست به مراسم زشت و خود آزاری بزنند؟ یا اینکه ما دچار سادیسم فرهنگی شدیم؟  دو ساعتی ست که در اینترنت به دنبال تاریخ این مراسم شوم می گردم ولی در هیچ جا ندیدم که دقیق بنویسند این مراسم از کی در لرستان صورت می گیرد؟ من که هیچ وقت از چنین مراسمی در ایران نشنیده بودم و فقط چند سال گذشته از چنین مراسمی خبر خوانده ام! در همه ی سایت های درون ایران و وابسته به دولت فقط نوشته شده این مراسم قدیمی است! اما ننوشتند که قدمت این مراسم از کی هست؟ آیا این مراسم تحمیلی کاملا حساب شده  برای تحقیر شما ملتی که همیشه در تاریخ سمبل مبارزه و حماسه بودید نیست؟ چه کسانی خواهان نابودی رسم و رسوم بومی و محلی شماست و این وحشیگری ها را برای نابودی فرهنگ تان به شما الغا می کند؟ چرا جوانان غیور لر اجازه میدهند اینگونه فرهنگ غنی شان نابود شود؟؟؟ چرا اجازه می دهید هر ساله ی جنگل ها و درختان زیبای لرستان نابود شوند تا برای چنین مراسمی که هیچگونه قرابتی با شما مردم غیور لر ندارد و مراسمی برای تحقیر شماست  استفاده شود؟ این کار نه تنها ضربه به محیط زیست و زیبایی طبیعت شماست بلکه شما را در انظار جهان تحقیر و کوچک می کند؟ چرا این مراسم تحقیر سریع به ثبت ملی میراث فرهنگی می رسد اما ما صدها  رسم های دیرینه شاد و زیبا و صدها آثار باستانی دیگر داریم که تاریخی چند هزار ساله دارند ولی  به ثبت میراث فرهنگی نمی رسند؟ ولی این حرکت تحقیر آمیز گل مالی و خوار کردن ملت و فرهنگی سریع ثبت میراث فرهنگی ملی می شود؟ چه چیز پشت این گونه حرکات خوابیده است؟ چطور برای اینگونه مراسم همه همکاری می کنند تا حتی از رادیو و تلویزیون هم مستقیم پخش شود ولی هیچوقت از صدای اعتراض مردم برای نان و آب و شرایط اجتماعی و خفقان چیزی نمی شنویم؟ چرا ما هوشیار نیستیم و خود کمک به نابودی خود می کنیم و  با قشری واپسگرا که قصد نابودی فرهنگ کهن ایرانی را دارند همگام می شویم؟ چرا به خود نمی آییم؟ پیش از اینکه  بیش از این در جهان مورد تمسخر قرار بگیریم کمی به خود آییم و از خود بپرسیم هدف حمایت و  تقویت اینگونه برنامه ها چیست؟ به جز نابودی فرهنگ کهنی ست که سراسر از جشن و سرور و شادی  بوده؟ مردمی که آیین شان  آیین  مهر و طبیعت و ماه و خورشید بود؟ چرا با قشر واپسگرای  برخی حاکمان شیعه که به  کمک بخشی از اقشار عرب ضد ایرانی فقط قصد تحقیر و فرهنگ ایرانی را دارند شریک می شویم و خود ما  هم بدون اینکه ذره ای فکر کنیم که چه می کنیم همگام می شویم و کمک به این نابودی می کنیم؟

با این وضعیتی که ما ایرانی ها پیش می رویم و بی تفاوت از مقابل همه ی بی فرهنگی ها و فشارها می گذریم و حتی همکاری هم می کنیم، به زودی جهل  تاریخ ایرانی را به نام نسل خود  ثبت خواهیم کرد!

Ein Gedanke zu „چرا مراسم تحقیر آدمی در لرستان؟“

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s