آلمانی ها در بازار کریسمس و شادی، ایرانی ها بیاد هموطنان در بند

عکس یکی از کریسمس مارکت های معروف کلن در پشت کلیسای دم
عکس
بازارهای کریسمس از تاریخ 20 نوامبر در کلن آغاز به کار می کنند و تا روز 24 دسامبر یعنی مقدس ترین شب برای مسیحیان آلمان ادامه دارند. این بازارها از محبوب ترین  و شلوغ ترین بازارهای آلمانند و در چند محل مرکز شهر دایر می شوند که هر کدوم از اون یکی شلوغ تره و  برای یک دور زدن در بازار شاید یک ساعت صرف کنی چون اینقدر شلوغه که اصلا امکان تردد وحشتناک میشه!
این عکس بازار پشت کلیسای دم هست که دیروز با عجله وقتی داشتم می رفتم تظاهرات مقابل کلیسای دم در حال راه رفتن سریع گرفتم. و با اینکه از کنار بازار رد می شدم اما شاید مسیر صد متری را نزدیک به ده دقیه طی کردم. بازار دیگه  هم در میدان رودلف پلتز هست و یکی هم در میدان نوی مارکت… بهترین شکل برای مردم آلمان اینه که این روزهای بازار کریسمس هوا خیلی سرد باشه و برف هم نشسته باشه که بتونند اونجا نوشیدنی معروف این روزهای سرد کریسمس به نام “ گولو واین “   رو با خانواده بنوشند و خرید هدایای کریسمس کنند . و امسال هم دقیقا هوای کریسمس برای مردم بهترین شکل را دارد برف همه جا نشسته و هوا بسیار سرد.

Glühwein

„گولو واین“ شرابی  ست که با ادویه جات مختلف همانند دارچین و میخک مخلوط می شود و باید داغ سرو و نوشیده شود.   که از پرطرفدار ترین شراب این روزهاست.

وقتی که از بازار رد می شدم و مردم را شاد با خانواده ها مشغول خرید و نوشیدن „گولو واین“ می دیدم همش فکر می کردم  میشه یه روزی هم مردم ما اینطور راحت و آزادانه زندگی کنند و بتونند مراسم ملی و مذهبی شون رو خودشون بدون هیچگونه مزاحمتی آزادانه برگزار کنند؟ توی این افکار بودم و داشتم به این فکر می کردم که من الان دارم میرم تظاهرات و عده ای  از هموطنانم هم توی این سرمای وحشتناک عکس های نسرین ستوده و شیوا نظرآهاری و ژیلا بنی یعقوب و بهمن امویی و…..بقیه زندانیان را در دست دارند و میخوان صدای اونا رو به جهان برسونند به جای اینکه در این بازارها مشغول شادی و خرید با  دیگر شهروندان آلمانی باشند. توی این افکار بودم که  یه دفه یه سگ بزرگی اومد جلوام و به من زل زد و من فکر کردم شاید در این میان این تجمع آلمانی این سگ فکر منو خونده و با نگاهش با من همدردی می کنه دست نوازشی به سرش کشیدم و رد شدم صاحبش با تعجب نگاهم کرد و بعد خندید و رفت و من هم رفتم  تا برای صدمین بارها از تظاهرات ایرانیان در سرما و گرما عکس بگیرم و به اشتراک بگذارم شاید روزی ما هم بازارهای نوروز را این چنین با شکوه برپا کنیم و جشن بگیریم آغاز بهار زندگی را…..به امید اون روز  ـ اختر  ـ کلن ـ دسامبر 2012

عکس

عکس

عکس

5 Kommentare zu „آلمانی ها در بازار کریسمس و شادی، ایرانی ها بیاد هموطنان در بند“

 1. خانم قاسمی بسیار گرامی ، عکس های زیبای شما را در بیشتر تظاهرات ایرانیان مقیم آلمان بار ها و بار ها دیده و ستایش کرده ام . اما در این مقطع زمانی علاوه بر انعکاس عکس ها و فریادهای در گلو نشسته ایرنیان و حضور بی بدیل آنان برای نشان دادن ، آنچه بر هموطنان ما می گذرد . نکته دردناکی رانیز در خود دارد که شاید سن شما و نسل شما آن را بیاد نیاورد . قبل از این انقلاب سترگ که بر ما رفت و بسیاری از روشنفکران و مبارزان آزادی را نیز به دنبال خود کشید . ایران از تمامی برخورداری از آنچه را که شما در ستایش از چنین مراسم و جشنها نوشته اید را در خود داشت . چه بسا میهمانانی که از آلمان به ایران می آمدند از این که بسیاری از دیسکو ها پر بودند و حاضر به پذیرفتن مراجعین دیگری نبودند . بسیار متعجب می شدند . درد ملت ما کمبود چنین امکانات وچنین معضلاتی نبود . ما نمی توانستیم آزادی های سیاسی را تنفس کنیم . ما از تصمیم گیری مردم در بسیاری از امور اجتماعی بدور بودیم . نمی توانستیم از آنچه بر سرزمین مان می گذرد حرفی بزنیم . آزادی برای ، رقص ، شادی ، خوردن گلوواین و هزاران جشن و دست افشانی دیگر مهیا بود …. اما درد درجای دیگری حضور داشت .در جان و جهان مردمی که آگاهی و دانش سیاسیشان افزایش چشم گیری یافته بود و روشنفکرانش با نهایت تأسف در قفس اندیشه های دگم ، عدم مطالعات لازم و شناخت سوسیالیزم و آنچه برای رهایی ملتی از چنگال امپریالیسم حاکم برمقدرات این ملت لازم بود ، یه سراشیبی غلطیدند که سی و چند سال از وقوعش می گذرد .

  1. دوست عزیز داریوش گرامی
   ممنون از توجه شما و حسن نیت تون
   کاملا درست میگویید در آن زمان ما اینگونه آزادی ها را داشتیم و آزادی های دیگری نداشتیم اما مسئله اینست که امروز هیچ نوع آزادی نداریم و حتی نمی توانیم نوروز و جشن های ملی مان را آزادنه برگزار کنیم.. یعنی برای ابتدایی ترین و طبیعی ترین حقوق باید مبارزه کنیم و هر روز را با آرزوی اینکه چنین روزی فرا برسد پشت سر بگذاریم….
   باز هم سپاس از متن زیباتون ـ اختر

 2. با سلام
  من متعجبم چرا در زمان رضا شاه و محمد رضا این همه آدم کشته شد
  این همه فرار کردند از این سرزمین
  حتی پدر بزرگ های ما مجبور به کوچ اجباری شدند ولی هیچ اشاره ای و هیچ صحبتی نیست
  ولی حالا
  به خاطر چند نفر آدم فروش خائن به مملکت این همه داد وبیداد وا اصفا؟
  واقعا تعجب برانگیزه
  تازشم اگه این نفراتی که شما میگید برحق باشند
  بالاخره یه روزی آزاد میشند
  مثل گاندی مثل نلسون ماندلا و هزاران زندانی دیگه
  یرید از کریسمس حال ببرید و یاد ما هم باشید

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s