گزارش تصویری از موزه ی یهودیان در برلین

 

دیروز با دخترم و یکی از دوستام رفتیم موزه ی یهودی ها در برلین را دیدیم خیلی جالب بود و در عین حال دردناک! وقتی بیرون اومدم احساس کردم سرم گیج میره و خیلی سنگینم! البته طراح موزه به عمد طوری طراحی و معماری کرده که همش فضاهای ناهمگون و دراز و تاریک و بلند را می بینیم که کلا به بیننده ترس وارد می کنه! یه جوون ایرانی  اون بخشی کار می کرد که هدفون برای صدا به بازدیدکنندگان داده میشد. پرسید چه زبانی میخواید گوش بدید گفتم: آلمانی؛  ولی لطفا به مسئولین موزه بگو فارسی هم بذارند تا ایرانی ها که اینقدر در کشورشون تبلیغ ضد یهود میشه بتونند خوب استفاده کنند!

در موزه ضمن اینکه تاریخ یهود را از بدو پیدایش به نمایش گذاشته بودند تصاویری از ستاره های علم و هنر و ورزش جهان همچون انیشتین، مریلین مونورو یا دیوید بکام به چشم میخورد.

کلاه های مختلف یهودی هم از جمله آثاری بود که در موزه دیده میشد.Berlin (2) Berlin (3) Berlin (5) Berlin (6) Berlin (7) Berlin (8) Berlin (9) Berlin (10) Berlin (11) Berlin (12) Berlin (13) Berlin (14) Berlin (15) Berlin (16) Berlin (17) Berlin (18) Berlin (19) Berlin (20) Berlin (21)Berlin (23) Berlin (24) Berlin (25) Berlin (26) Berlin (27)Berlin (29) Berlin (30) Berlin (31) Berlin (32) Berlin (33) Berlin (34) Berlin (35) Berlin (36)دیدن بخش تاریخ یهود در زمان نازی ها خیلی وحشتناک بود گرچه در طول  تاریخ بارها و بارها با یهودبان برخوردهای این چنین شده حتی در قرون وسطا هم جملاتی مثل جای یهودیان اینجا نیست و یا یهودی باید اینجا را ترک کنند همانند زمان نازی ها بوده. همیشه برای من سوال بوده که چرا در طول تاریخ همیشه با یهودها اینگونه برخورد کردند با اینکه از پیروان اولین دین بشریت بودند. هم مسیحیان و هم مسلمانان همیشه با یهودیان مشکل داشتند. یکی از بخش هایی که در موزه خیلی تاثیر گذار بود اون بخش هولوکوست بود که یک اتاق ذوذنقه ای به طول 24 متر بود که وقتی به بالاش نگاه می کردی سرت گیج میرفت و دیوارهای سیمانی بدون هیچ نوری! صدای بچه ها را هم از بیرون می شنیدی که زندگی جریان داره و این بلایی بود که در هولوکوست به سر هزاران هزار انسان آوردند که زمانی که صدای عادی زندگی را از بیرون می شنیدند به اتاق های گاز سپرده شدند. یکی از نادر نامه های به جا مانده از زندانیان هولوکوست که بسیار تاثیر برانگیز و غم انگیز بود نامه ی یک زندانی بود که به دوست خود نوشته شده بود که در اینجا سیستماتیک آدم ها را می کشند و نه بچه ای مانده و نه زنی زیر 45 سال و مردی زیر 50 سال! این فرد نامه را برای دوست خود در شهر ماگدبورگ می فرستد و خبر نداشت که او هم دستگیر و در هولوکوست بود! بعد از مدتی هر دو را کشتند! تصاویر غم انگیز زیاد بود باید واقعا این موزه را دید…به امید اینکه روزی برسد که انسان ها را بخاطر دین و مذهب و رنگ و پوست و زبان و …. محک نزد بلکه بر اساس معیارهای انسانی که همه با هم برابر به دنیا می آیند!

جمله ی جالبی که توی موزه وقتی وارد شدم دیدم و توجه ام را جلب کرد این بود که نوشته بود:
از یک خاخام پرسیدند چرا وقتی از یهودی ها سوالی میشه با سوال جواب میدند جواب داد چرا که نه! بعد متوجه شدم احمدی نژاد از کی یاد گرفته چون خودش اینقدر هوش و سیاست نداشت که بلد باشه سوال را با سوال جواب بده! :)))

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s