تظاهرات ترک های ساکن کلن در حمایت از هم میهنانشان در استانبول

دیروز بعد از ظهر برخی از دانشجویان ترک ساکن کلن فراخوانی در حمایت از هموطنانشان دراستانبول دادند که بسیار مورد .استقبال قرار گرفت و در عرض کمتر از دو ساعت چند صد نفر در یکی از محلات ترک نشین شهر کلن ( ارنفلد )  جمع شدند.

عکسعکسعکس

من به محض اینکه اطلاعیه را از طریق دوستان جوان دانشجوی ایرانی گرفتم در فیس بوک به اشتراک گذاشتم و نوشتم که  بعد از بهار عربی اولین باریست که در کشوری مسلمان مردم برای مقابله با اسلامیزه کردن جامعه تظاهرات می کنند و نوشتم که اگر ما ایرانی ها خواهان یک رژیم  غیر مذهبی و سکولار هستیم باید از صدای مردم ترکیه که خواهان رژیمی سکولار هستند حمایت کنیم. کامنت هایی نوشته شد که برخی بیانگر خصوصیات عدم همبستگی ما با دیگر ملل و همسایگان داشت.  مثلا یکی نوشت: به ما چه چه ربطی داره! یکی دیگه نوشت: مگه اونا از ما حمایت کردند! و یا  کمنت دیگه ای با این مضمون: ایرانی ها بهتره خودشون متحد بشند و ترک ها را به حال خودشون بذارند….و از این نوع کمنت ها….

همش از خودم می پرسم چرا برخی از ما ایرانی ها که کم هم نستیند اینطور برخورد می کنند؟ انتظار داریم همه دولت ها و ملت های جهان از ما حمایت کنند ولی خودمون اصلا از ملتی و مردمی حمایت نکنیم! اصلا برخی که انتظار دارند جهان برامون انقلاب کنه و دو دستی یه جامعه دمکراتیک و خوب مثل الان کشورهای پیشرفته تحویل مون بده! باور کنید گاهی حس می کنم  خیلی ملت راحت طلب و خودخواهی هستیم و فکر می کنم که اگه اینگونه ایرانی ها قدرت داشتند  جهان چی میشد!

 در هر حال دیروز با اینکه بخاطر فعالیت ها و کار و دوندگی های اخیر خیلی کم خوابی داشتم و خواستم یه دو ساعتی بخوابم ولی نتونستم تحمل کنم و  برای حمایت از خواست برحق مردم ترکیه رفتم تظاهرات. خیلی نظم و انضباط خوبی برقرار بود. یک گروه موزیک آلمانی و ترک  آهنگ معروف جان لنون به نام “ تصور کن“ را می خوندند و مردم هم باهاشون می خوندند.

شهردار کلن هم اومد و باهاشون اعلام همبستگی کرد  و یکی از اعضای حزب  TÜDAY 

هم صحبت هایی در همبستگی با مردم در استانبول ایراد کرد. تمام مدت هم اسلایدهای زیبایی از تظاهرات مردم در استانبول به نمایش گذاشته می شد. شعارهایی که در دست مردم بود عمدتا خواهان برکناری اردوغان و حزبش از قدرت بودند.

عکسعکس

  البته  اغلب  موزیک  اجرا می شد که آهنگ های معروف جهان و آهنگ انترناسیونال انقلاب ها را می خوندند و بین آهنگ ها گاهی صحبت هایی می شد. برای همین هم نه برای شرکت کنندگان و نه برای رهگذران آلمانی خسته کننده نبود بطوریکه وقتی موزیک ترکی کردی اجرا می شد  مردم می رقصیدند و حتی رهگذران هم توقف می کردند و خودشون رو تکون می داند.

در هر حال خیلی تظاهرات موفق و خوبی بود و امید وارم که ما ایرانی ها هم یاد بگیریم!

قراره که روز شنبه از میدان رودلف پلتز تظاهرات بزرگی از طرف ترک های ساکن کلن برگزار بشه.

عکسعکسعکسعکسعکسعکسعکسعکس

چهارشنبه 5 یونی 2013 ـ کلن 

اختر

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s