درد دل فردی از نسل انقلاب با نسل بعد از خود…

درد دل کسی که در زمان انقلاب 57 جوان (تین ایجر ) بود با نسل های بعد از انقلاب:
کسانی که سال 57 را تجربه کردند خیلی خوب به یاد دارند که در خیلی شهرها حتی تا مدت کوتاهی قبل از انقلاب نه اسمی  و  نه عکسی از خمینی بود و نسل جوان اصلا  چنین موجودی را نمی شناخت!
عکس
یادم هست که شاید حدود دو ماه قبل از فاجعه ای به نام انقلاب! بود که در تظاهراتی در شهرم مسجدسلیمان  خانومی چادر سیاه ( از خانم های وارداتی حساب شده از قم به مسجدسلیمان ـ چون ما مسجدسلیمانی ها اصلا نمیدونستیم چادر سیاه چیه! چادر سیاه  برای ما مفهوم “ بوهون“ های بختیاری یا همان „خیمه“ را داشت) به من که شعار میدادم گفت: شعار  درود بر خمینی بدهید!  من پرسیدم خانوم خمینی کیه؟ گفت رهبر انقلاب! گفتم این چه رهبریه که من نمی شناسمش! و بعد بدون اینکه اهمیتی به او بدهم به شعار دادن ها ادامه دادم. ما  نسل جوان آن زمان که اصلا منابع اطلاعاتی نداشیتم اصلا کسی به نام خمینی را نمی شناختیم و از اتفاقات 32 و  سال 42 که اصلا با خبر نبودیم چون نه اینترنتی داشتیم نه ماهواره نه موبیل و نه کتاب های در این باره و نه مطبوعات آزاد که در این باره بنویسند و حتی اگر هم می نوشتند کسی اعتماد نداشت چون از بس که چپ ها و روشنفکرهای آن زمان علیه رژیم شاه تبلیغ منفی می کردند و هر چیزی را می گفتند دروغ میگه!. خلاصله هیچی  در دسترس نسل من نبود! اینکه چطور  و چگونه این هیولای جمهوری اسلامی به ما تحمیل شد همه به نوعی داستانش را می دانید. اما جالبه که نسل امروز  که این شانس را دارد  تا  در دنیای آزاد خبر و اطلاعات از طریق اینترنت همه ی اطلاعات را از نگاه ها و زاویای گوناگون دنبال کند (ضمن اینکه از نسل گذشته هم کلی کتاب و مجله و روزنامه به جا مانده که به نوعی برخی میتوانند استفاده کنند)  مدام در حال تکرار اشتباه های بدتر از نسل من هست و  مدام هم توجیح میشود که از وقایع گذشته و هیچی خبر ندارد و نه از جنگ و کشتار و نه از قتل عام 67 اطلاعی ندارد و برای همین هم میخواهد خود انتخاب کند!  در حالیکه امکانات اطلاعات رسانی و کتب و مطبوعاتی که در این سالیان در دسترس است اصلا قابل قیاس با دوران ما نیست! کجا اینترنت بود؟ کجا ماهواره بود؟ کجا تلفن موبیل و این همه رسانه های دسته جمعی و مطبوعات بود؟ این نسل مدام در حال فحاشی به نسل من هست که شما اشتباه کردید. و با اینکه ما ( منظور نسل جوان آن زمان) خواهان انقلاب اسلامی نیودیم اما بارها و بارها صادقانه گفتیم و انتقاد کردیم که انقلاب سال 57 بزرگترین اشتباه تاریخی  نسل ما بود و متوجه شدیم که چطور آخوندای مارمولک از ما سواستفاده کردند و شرمسار شدیم که در برهی آنها در کنار ما بودند!  اما نسل های بعد  با اینکه در خیلی کارها و اعمال و حتی برخی در جنایات رژیم هم سهیم بودند فارغ از هر گونه پاسخگویی به اشتباهاتی که کردند و می کنند، هستند؟!  و گاهی حتی آنچنان فرا می رود که  برخی از کسانی که از بدنه ی رژیم بودند و در جنایات رژیم سهیم بودند و الان در بازی قدرت کنار گذاشته شدند و خود را اپوزسیون میدانند نسل ما را برای اعمال خود از دستگیری ها و کشتار و تا…. محاکمه می کنند! نسلی که بیش از سی سال است در هیچ عملکردی دست ندارد اما ظاهرا همیشه باید پاسخگوی همه عملکرد رژیم در دوران متفاوت باشیم!  نسل امروز ضمن اینکه همه تجارب و اطلاعات گذشته را  دارد باز هم به دنبال خمینی ها هستند و نمیدانم نسل ما که خود اولین قربانیان این فاجعه بودند و اغلب یا اعدام و کشته شدند و یا در جنگ جان باختند و یا در زندانند و یا در گوشه و کنار دنیا برای نجات جان فرای شدند و هیچ سهمی هم نداشتند و ندارند باید تا کی پاسخگو باشند!
امروز این نسل به امثال من که برای انتخاباتی آزاد با نظارت جامعه جهانی تلاش می کند و  معتقد است روحانی کاندیدای مردم نیست بلکه یکی از 6 کاندیدای رهبر بوده و او  را نه ناجی مردم و نه حلال مشکلات فعلی جامعه میداند فحاشی می کنند و باز هم نسل مرا مقصر می داند. امروز  این نسل یک آخوند به نام روحانی را برگزید که حتی اصلاح طلب هم نیست اما آنها خود را پیروز میدانند و از شادی در خیابان ها می رقصند. من از شادی آنها شادم و آرزویم شادی متداوم آنهاست ضمن اینکه امیدوارم که انتخاب آنها درست باشد و در آینده پاسخگوی هر گونه عمل رئیس جمهور جدید خود باشند!

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s