پنجم خرداد روز کشف نفت، روز مسجدسلیمان خجسته باد!

امروز ۵ خرداد ( ۲۶ می ) روز کشف نفت در ایران است!
روز کشف نفت بر همه ی هم میهنان عزیزم ، بخصوص به همشهریان عزیز مسجدسلیمانی ام خجسته باد!

994720_10202870883674305_259116332_n

عکسی تاریخی… لحظه ای که تاریخ ایران و خاورمیانه را دگرگون کرد! اولین ساعات بامداد ۲۶ می ۱۹۰۸… فوران نفت در مسجدسلیمان و احداث اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران، مسجدسلیمان!

حال امروز مسجدسلیمان: ثروتمندترین شهر فقیر در ایران!

روی گالری عکس کلیک کنید تا عکس ها را در مقیاس بزرگتر و با توضیحات ببینید…

Diese Diashow benötigt JavaScript.

درست در ۱۰۶ سال پیش در چنین روزی اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه در شهر من مسجدسلیمان کشف شد. تاریخ اقتصاد ایران و جهان متحول شد! از آن روز تا بیست و چند سال بعد در آمد اصلی ایران از نفت مسجدسلیمان بود. بعد از بیش از دو دهه در نقاط دیگر خوزستان مناطق نفت خیز دیگری کشف شد و ایران نوین با نفت مسجدسلیمان و خوزستان بنیان نهاده شد! اولین کارگران صنعتی ایران را بختیاری هایی تشکیل داد که تا آن زمان سرو کارشان فقط با طبیعت بکر بود. مسجدسلیمان پایگاه ایران نوین شد و اولین های ایران و خاورمیانه در مسجدسلیمان ثبت شدند: اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه، اولین چاه گاز ایران و خاورمیانه، اولین کارخانه ی برق ایران، اولین کارخانه ی گوگرد سازی ایران، اولین فرودگاه ایران، اولین راه آهن ایران، اولین تیم فوتبال ایران، اولین تیم های ورزشی بانوان ایران، اولین سینمای ایران، اولین باشگاه گلف ایران، اولین کارخانه ی تصفیه آب، اولین کانالیزاسیون ها و تصفیه فاضل آب ایران، اولین و مجهزترین بیمارستان ایران، اولین استخر ایران، و …. در دهها مورد مسجدسلیمان اولین های ایران و حتی خاورمیانه شد.

اما امروز مسجدسلیمان در کجا ایستاده است؟ شهری که شهر اولین ها بود و ایران را به کشوری ثروتمند تبدیل کرد امروز می توان از برکت رژیم اسلامی در دهها مورد آن را آخرین ثبت کنیم! این شهر که در دل خود سدهای متعددی را دارد از بی آبی رنج میبرد و اغلب روزی دو ساعت آب شهری دارد. این شهر که اولین کارخانه ی برق را داشت امروز همیشه از بی برقی رنج میبرد و روزانه بارها برق شهر قطع می شود. این شهر که هزاران نیروی کار را نه تنها از دیگر شهرهای ایران بلکه از دیگر کشورها در دل خود جا داده بود، امروز جوانانش از بیکاری در مخروبه های شهر مواد مخدر تزریق می کنند! شهری که اولین کارخانه و تصفیه گاز را داشت، مردمش حق داشتن گاز ایمنی شهری را ندارند و ناچار اغلب خود اقدام به لوله کشی گاز می کنند که به دلیل غیر امینی بودن لوله کشی ها بر اثر انفجار تا به حال دهها و صدها قربانی داده است. این شهر که افتخار تشکیل اولین تیم فوتبال ایران را داشت و از اولین و بهترین امکانات ورزشی برخوردار بود در مسابقات اخیر لیگ اول فوتبال ایران وقتی که تیم نفت مسجدسلیمان به مرحله ای رسید که فقط با چند امتیاز دیگر صعودش به لیگ برتر حتمی بود، یکی از مسئولین فوتبال ایران با وقاحت تمام گفت: حتی اگر تیم نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر صعود کند ما اجازه نمیدهیم چون این شهر امکانات کافی ندارد! پاسخ مسئول فوتبال ایران به شهری که اولین امکانات ورزشی را در کشور داشت و اولین تیم های ورزشی زنان و مردان ایران را بنیان نهاد! حتی اگر یک صدم در صد نفت این شهر را خرج خود شهر می کردند، الان مسجدسلیمان به جای مخروبه، گلستان می بود.
آیا شهری که ایران نوین را بنیاین نهاد حق اش این است؟ اگر رژیمی مردمی دمکرات بر کشور ما حاکم می بود امروز کل این شهر می بایست به موزه ای برای دیدار ایران و جهان تبدیل می شد و حتی از این راه مملکت به در آمدی دیگر دست می یافت. اما افسوس که رژیم جهل جمهوری اسلامی به جز دزدی و غارت برای این مردم چیزی به ارمغان نیاورد.
شش سال پیش در صدمین سالگرد نفت مسئولین وعده ها به مردم مسجدسلیمان دادند که اغلب عملی نشد امسال تنها کاری که برای مسجدسلیمان کردند این بود که در تقویم کشور، روز ۵ خرداد روز کشف نفت را روز مسجدسلیمان نام گذاری کنند! امیدوارم که فقط به نام گذاری ختم نشود و این نام گذاری باعث شود تا توجه بیشتری به شهر اولین های ایران شود.
این روز بر مسجدسلیمان خجسته باد و به امید روزی که دوباره این شهر توسط جوانان دلیرش به زندگی دوباره اش برگردد.
به امید اون روز

اختر قاسمی
یک مسجدسلیمانی مغرور

سخنرانی من در همایش صدمین سالگرد کشف نفت در دانشگاه کلن با نام: نفت به بهای شکلات در وبسایت رادیو زمانه

 به یاد شهرم این چند خط شعرگونه را سال گذشته با ریتم شعر « دلم میل بسی پرواز دارد»  در فیسبوکم نوشتم که اینجا هم کپی می کنم:
دلم میل بسی پرواز دارد
هوای شهر شور و ساز دارد 
دلم میل دویدن در کنار
همان لین* و همان کوهسار دارد
به امید دگر روزی نشینم
که تمبی* و شاه نشین* ببینم

توضیح برای دوستان غیر مسجدسلیمانی لین از کلمه ی انگلیسی به معنی کوچه که به هر ردیف خونه های شرکت نفت می گفتند مثل لین 3 یا لین 4 … لین ها همه به شکل خطی و شماره گذاری بودند 
* تمبی هم مخفف سه کلمه ی انگلیسی تی ام و بی هستند که نام یکی از مناطق مسجدسلیمان است
شاه نشین هم نام یکی از مناطق مسجدسلیمان ست که مهمانخانه ی شرکت نفت در آنجاست. هنرمندان و شخصیت های سیاسی اجتماعی بیشماری را این مهمانخانه( یا به قول مسجدسلیمانی ها گست هاوس) در خود جا داده ست 

 

Ein Gedanke zu „پنجم خرداد روز کشف نفت، روز مسجدسلیمان خجسته باد!“

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s