رعایت حق تالیف و نشر یعنی رعایت حقی از حقوق بشر!

دوستان عزیز،

هدف من از تکرار نگارش چنین مطالبی تمرین و تکرار رعایت حق تالیف و حقوق فردی و اجتماعی ست!

در این سالیانی که در اروپا زندگی می کنم به دلیل ارتباطاتم با مردم مختلف از اروپاییان تا مردم کشورهای مسلمان و جهان سوم و همچنین ایرانیان تجارب زیادی را کسب کردم. بخصوص به دلیل حرفه ام زمانی که در روزنامه ی آلمانی کار می کردم ارتباطاتم با دیگر ملیت های غیر ایرانی خیلی بیشتر بود و در چند سال گذشته هم ارتباطم با جامعه ی ایرانی بسیار گسترده تر شده و به همین دلیل هم توجه ام به برخی خصوصیات مشترک بین اروپاییان و یا ایرانیان جلب شد.
a47b35daaf

یکی از برترین خصوصیات ملت اروپا رعایت حق و حقوق دیگریست حتی در بین اقشار معمولی و متوسط جامعه! و یکی از برترین خصوصیات مردم جهان سوم ( به طور مثال ما ایرانی ها) پایمال کردن و ندیده گرفتن حق و حقوق همدیگر حتی در ابتدایی ترین مسائل، حتی مسائلی که ندیده شدن حق دیگری به حق خود کوچکترین ضربه ای وارد نمی کند! از روابط خصوصی و رعایت حق دیگری گرفته تا به مسائل اجتماعی و اقتصادی برسه! به طور نمونه مسئله کپی رایت و یا حق تالیف و حق امضای مولف! من به دلیل شغلم
چون با این مسئله خیلی سرو کار دارم بارها هم در این مورد نوشتم و نمونه ای هم که چندی پیش برایم پیش آمد در همین فیسبوک نوشتم ( اشاره به استفاده یکی از عکس های خبری من در وبسایت رادیو فردا حتی بدون ذکر نام عکاس!)‌ و در این مورد نوشتم که وقتی رسانه های معتبر و رسمی ما هم گاهی رعایت نمی کنند وای بر احوال مردم عادی جامعه! خب رسانه ها هم تبلور فرهنگ جامعه ما هستند!
این بار باز از زاویه خودم می نویسم اما خطابم به همه ی کسانی ست که نه تنها با من بلکه با هر مولف و یا خبرنگار و نویسنده و هنرمندی چه در دنیای مجازی و چه در دنیای حقیقی ارتباط دارند، هست!
دوستان عزیز،
خبرنگاری و عکاسی خبری حرفه من است و من عکاس تفریحی نیستم. لطفا و خواهشا وقتی از عکس های خبری و مطالبی که من در فیسبوک منتشر و یا باز نشر می کنم استفاده می کنید حداقل ابتدایی ترین و کمترین حق مولف یعنی نامش منتشر کنید! من کاملا آگاهانه این تذکرات را یادآور می شم چون میدونم که برخی اصلا اطلاعی در این مورد ندارند و نمیدونند که حق یک ناشر یا یک مولف چیست؟ رعایت حق نشر و حق مولف یکی از اصول حقوق بشر است!
بیایید تمرین کنیم و یاد بگیریم به حق و حقوق همدیگر احترام بگذاریم! از همین جا و از دنیای مجازی و وبلاگ و فیسبوک و … حتی در روابط خصوصی آغاز کنیم! خود من اغلب حتی در روابط با دوستانم، اگر از عکسی به شکل خصوصی در صفحه فیسبوکم استفاده کنم باز نام گیرنده عکس را می نویسم و اغلب تشکر هم می کنم! وقتی من نوعی یاد بگیرم که حق بغل دستی خودم، حق دوستم را رعایت کنم یاد می گیرم که حق دیگری را هم رعایت کنم!
اینکه ما از کار و زحمت دیگران استفاده کنیم بدون اینکه حتی نامش عنوان شود غیر اخلاقی، غیر قانونی و جرم است! لطفا رعایت کنیم و به حقوق هنرمندان و روزنامه نگاران و نویسندگان احترام بگذاریم و حداقل وقتی هنر یا کار کسی را استفاده می کنیم نامش را فراموش نکنیم که این حداقل و ابتدایی ترین حقوق اوست!
و یک موضوع دیگه که خیلی منو اذیت می کنه اینکه برخی دوستان حضور مرا در مراسمی برای خبررسانی و کار رسانه ای با حضور خصوصی و عکاس خصوصی اشتباه می گیرند! دوستان عزیزم من باز هم تکرار می کنم عکاسی خبری حرفه من است و حضور من در مراسم مختلف خصوصی نیست! لطفا به این نکته توجه کنید که من نمی تونم عکس های هر فردی را تکی و خصوصی برایش پست کنم! این کار بسیار وقت گیر است و متاسفانه چنین وقتی را ندارم! هر کدام شما یک نفر هستید و هر کدام شما فکر می کنید که فقط شما هستید که تماس گرفتید در حالیکه دهها «یک نفر» وجود دارد که مدام با من تماس می گیرد و خواهان عکس های خود است که مستلزم ساعت ها وقت است! لطفا رعایت کنید و از من تقاضا نکنید که باعث شرمندگی و یا عذاب وجدان من شود! از شما بی نهایت ممنونم که به این مسئله توجه می کنید!
اختر / یونی ۲۰۱۴ / کلن

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s