پرچم رسمی جمهوری اسلامی یا پرچمی بیانگر تاریخ کهن ایران؟

در این چند روز گذشته بعد از بازی فوتبال ایران و نیجریه که  برخی ایرانیان در خارج از کشور با پرچم جمهوری اسلامی در خیابان ها و کافه ها ظاهر شدند بحث های مختلفی بین ایرانیان بر سر پرچم درگرفت. من همون شب بعد از بازی مطلبی برای وبلاگم و بعد هم برای گویا نیوز نوشتم که تا حال بعد از چند روز از پرخواننده ترین مطلب های گویا بوده ست که خود این نشون میده که چقدر این موضوع اهمیت داره.

فوتبال ایران نیجریه

به نظر من باید در برخورد با افرادی که پرچم جمهوری اسلامی را آگاهانه حمل می کنند و فرصت طلبانه منافع جمهوری اسلامی را در خارج از کشور تامین می کنند و با توجیح  «پرچم رسمی» عوامفریبی می کنند، با جوانانی که به دلیل عدم آگاهی از تاریخچه ی پرچم ایران و ندانستن مفهوم  پرچم جمهوری اسلامی  آنرا در دست می گیرند، تفاوت قايل بود و باید برای جوانان مهربانانه توضیح داد. یکی از دوستان عزیز جوان فیسبوکی من مریم سوالی از من کرد که در اینجا سوال او و جواب خودم را  با کمی  توضیحات بیشتر کپی می کنم تا دیگران هم بخونند:

سوال مریم: من هميشه فكر ميكنم كه كسي پرچم شير و خورشيد رو نميشناسه تو دنيا و بايد به خارجيها توضيح بديم كه أهل كجاييم اما پرچم رسمي حال حاضر رو همه ميشناسن حالا ننگينه يا زشته يا احمقانه ست. همه ما رو تو دنيا با اون ميشناسن ولي اگه من اطلاعاتم كمه برام توضيح بدين…آيا مردم دنيا پرچم شير و خورشيد رو ميشناسن؟

پاسخ من: مریم جان، من لینک مطلبم را در زیر برات میذارم حتما بخون لطفا… عزیزم درسته که پرچم رسمی اینه ولی این پرچم مردم مانیست و ما سی ساله در خارج با پرچم سه رنگ یا با شیر و خورشید به دنیا نشون دادیم که ما ایرانی هستیم و اونا هم خوب پذیرفتند و میدونند! اونی که ایران رو می شناسه مطمئن باش از خیلی چیزها هم خبر داره اونی که نمی شناسه و براش هم اصلا جالب نیست هزار بار هم براش بگی اصلا توجه نمی کنه و جذابیت براش نداره! عزیزم بر اساس این نوع نگاه تو پس باید بگیم مردم جهان زنان ایران را با چادر می شناسند چرا ما باید اینطور تابستون با لباس های مثل اروپایی ها بگردیم؟  بعد نمیدونند ما ایرانی هستیم؟‌ یا بگیم چون جمهوری اسلامی رسمیت داره پس باید ازش دفاع کرد؟! رسمیت داشتن هر چیزی دال بر حقانیت آن نیست.  نه عزیزم ما باید به دنیا نشون بدیم که اینها همه هویت را گرفتند و سرزمین ما رو اشغال کردند و پرچم مون رو بدون اینکه از ما مردم نظری بخواهند عوض کردند. اینکه ما دفاع از  پرچم شیرو خورشید نشان را  به معنای دفاع از پادشاهی بدانیم نگاهی غیر علمی و غیر تاریخی است. تاریخ ما فقط تاریخ سیستم حکومت ها نیست بلکه تاریخ و فرهنگ و تمدن ملت است.  پرچم شیرو خورشید تاریخ و فرهنگ و تمدن  یک ملت را در خود نهفته دارد و اینکه ما آنرا فقط  به یک «سیستم حکومتی» ربط بدهیم نادیده گرفتن تاریخ ملت است. احمد کسروی نویسنده ایرانی در باب تاریخچه  شیروخورشید در فرهنگ ما  به نقل از فردوسی می نویسد:

یکی زردخورشید پیکردرفش سرش ماه زرین غالفش بنفش
زده پیش او پیل پیکر درفش به نزدش سواران زرینه کفش
یکی شیرپیکر درفش بنفش بر آن نیزه بر شیر زرین سر است
یکی گرگ پیکر درفش از برش به ابر اندر آورده زرین سرش
درفش پس پشت پیکر گراز سرش ماه سیمین و بالا دراز

پرچم شیروخورشید نزدیک به دو قرن پرچم ایرانیان است و مورد تایید انقلابیون مشروطه هم بود. در حالیکه پرچم جمهوری اسلامی طبق تعریفی که در قانون اساسی آنها آمده با آرم الله و جمله ی لا اله الله … پرچم یک قشر خاص و بیانگر یک تفکر و تلاش برای یک جهان اسلامی ست.

همه ی این دلایل و دلایل دیگر باعث شده که  ما اینجاییم وگرنه در مملکت خودمون می بودیم! اگر سوالی داشتی خوشحال میشم که باز هم صحبت کنیم حتی میتونیم خصوصی هم گپ بزنیم خواستی تلفن بهت میدم بیشتر صحبت کنیم … اما این هم لینک مطلبم در گویا: http://news.gooya.com/society/archives/181681.php

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s