رشد اسلام افراطی در غرب

رشد اسلام افراطی در غرب

بیگ بن، سمبل لندن
بیگ بن، سمبل لندن

زمانی که برخی از روشنفکران در آلمان ( از آلمانی و ترک و غیره … البته تعدادی هم ایرانی که آرامش دوستدار پروفسور ایرانی هم یکی از آنان بود ) مقابل طرح ساختن بزرگترین مسجد اروپا در شهر کلن اعتراض و امضا جمع کردند عده ی قابل توجهی از روشنفکران ایرانی به این کار ایراد گرفتند و معتقد بودند ساختن مسجد بزرگ در کلن کار درستی ست و باید به مسلمانان اجازه داد تا بتوانند میعادگاه خودشان رو داشته باشند و بتوانند مراسم دینی و مذهبی شان را انجام بدهند، در غیر اینصورت خدمت به رادیکالیسم اسلامی می شود و مسلمانان برای حفظ فرهنگ و آیین دینی شون مقابله خواهند کرد. به نظر من در عمل این تئوری به ضد خودش تبدیل شده چرا که شاهد اسلام گرایی افراطی در کشورهایی که مسلمانان بیشتر آزاد بودند، هستیم. نمونه های مشخصی از هر دو شکل در اروپا وجود داره.
محله کمدن در لندن یکی از شلوغ ترین بازارهای لندن که عمدتا خارجی هستند… محله کمدن در لندن یکی از شلوغ ترین بازارهای لندن که عمدتا خارجی هستند…
ساعت بیگ بن سمبل لندن
ساعت بیگ بن سمبل لندن

فکر نمی کنم در اروپا هیچ کشوری به اندازه ی انگلیس مسلمانان آزادی عمل و حرکت داشته باشند بطوریکه حتی بر خلاف قوانین مدنی انگلیس مسلمانان حتی دادگاه های شرعی خود را دارند و برخا مسائل خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی را در دادگاه های شرعی که هیچگونه تشابهی با حقوق انسان متمدن و قوانین جوامع مدرن ندارند، انجام میدهند.
من بارها به لندن سفر کردم و آخرین بار در همین چند روز گذشته بود. اولین بار بیش از دو دهه پیش بود که اصلا قابل قیاس با لندن امروز نیست. وقتی در لندن قدم میزنم راستش به جز در برخی جاهایی که سمبل لندن اند، اصلا حس اینکه در یک کشور اروپایی و یا در لندن مرکز تمدن نوین جهانی هستم، را ندارم. لندن برای من ورای تئوری های پیر سرمایه داری مفهوم می شود. لندن برای من سمبلی از تمدن انسان نوین و صنعت و تکنولوژی ست. عاشق آرشیتکت و ساختمان های قدیمی لندن هستم. (ضمن اینکه لندن برای من یک نوع نوستالوژی هم هست چون سیستم برق و آب و حتی برخی محلات مرا به یاد شهرم مسجدسلیمان می اندازد که انگلیسی ها درست کرده بودند و با سیستم آنها یکی بود.) حضور خارجی ها بخصوص خارجی های رنگین پوست آنچنان زیاد است که شاید بتوان انگلیسی ها را شمرد. تعداد زنان روسری دار و نقاب دار و مردان ریش دار مسلمان آنقدر زیاد است که حس می کنی در کشوری عربی هستی. کثیفی برخی محلات لندن بخصوص در جاهایی که خارجی ها الویت دارند کاملا چشمگیر و ناخوش آیند است.
محله کمدن در لندن  یکی از شلوغ ترین بازارهای لندن که عمدتا خارجی هستند...
محله کمدن در لندن
یکی از شلوغ ترین بازارهای لندن که عمدتا خارجی هستند…

در جایی خونده بودم که طبق آمار سال ۲۰۱۳ بیش از ۵۹ در صد زایمان در لندن را زنان مسلمان داشتند و بیشترین نام نوزاد در انگلستان نام محمد بود که از زنان مسلمان انگلیسی و غیر انگلیسی زاده شده بودند! چیزی که بارها از زبان ایرانیانی که در آنجا زندگی می کنند شنیدم این که دیگر مسلمانان یا کلا غیر مسلمانان گاهی با تعرض مسلمانان افراطی مواجه می شوند. مثلا در ماه رمضان اگر کسی ساندویچ و یا آبی در دست داشته باشد به راحتی مسلمانان معترض می شوند و یا اگر با سگ در پارک قدم بزنی اعتراض می کنند که سگ نجس است و اجازه نداری با سگ نزدیک ما بیایی! دخالت آنها در زندگی دیگران و نوع زندگی شان باعث سلب آرامش و آسایش برخی ساکنین لندن شده بطوریکه طبق اخباری که گفته می شود و طبق شواهد ناظرین هر ساله تعداد زیادی از انگلیسی ها از لندن به شهرهای دیگر مهاجرت می کنند و برخی که لندن کار می کنند حتی ترجیح میدهند روزانه ساعت ها در قطار باشند ولی در لندن زندگی نکنند. طبق گفته ی ایرانیانی که در آنجا زندگی می کنند بر اساس آمار ماهانه چندین کافه بار در لندن بسته می شود چون مشتریان خود را از دست دادند.
لندن آی یا چشم لندن
لندن آی یا چشم لندن

با این تفاسیر که مسلمانان در انگلیس آزادی عمل زیادی دارند اما رشد اسلام گرایی افراطی در انگلیس خیلی بیشتر از دیگر کشورهای که همانند انگلیس رفتار نمی کنند هست! بطوریکه شاهد هستیم چند صد نفر از انگلیس به گروه اسلامی تروریستی وحشی داعش پیوستند و حتی کسی که وحشیانه سر خبرنگار بیگناه امریکایی را برید یک مسلمان انگلیسی بود. دلیل رشد اسلام افراطی در انگلیس چیست؟ آیا به دلیل آزادی عمل آنهاست و یا اینکه اسلام افراطی در غرب در هر حال رو به رشد است؟
خیلی علاقه مندم که شما دوستان هم نظر بدید.
اختر / کلن / ۲۱ آگوست ۲۰۱۴

Ein Gedanke zu „رشد اسلام افراطی در غرب“

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s