چپ شیعه ی ایرانی که مولایش علی ست!

مطلب زیر را در فیسبوکم به اشتراک گذاشتم که اینجا هم برای دوستان وبلاگی ام کپی می کنم:

یادم هست وقتی که نوجوان بودم در روزنامه های ایران همیشه تیترهایی میخوندم از سران حکومتی وقت، مثل خود پادشاه که از مخالفین مسلح حکومت به عنوان مارکسیست های اسلامی یا مارکسیست های تروریست و یا ارتجاع سیاه و سرخ یاد می کردند. اون زمان که من اواسط تین ایجری را می گذروندم و با توجه به شناختی که بزرگترها از انقلابیون کمونیست به من آموخته بودند، فکر می کردم تنها راه رهایی بشریت مارکسیسم هست و به نظرم می اومد که این ترکیب ها که در مطبوعات وقت نوشته میشد چقدر ناهمگون است و احمقانه به این واژه ها می خندیدم! چیزی طول نکشید که که به حماقت خودم خندیدم و متوجه درست بودن این ترکیب شدم و ائتلاف مارکسیست ها و مذهبیون که دست در دست هم با شعارهای مردم پسند برابری و عدالت و سفره رنگین برای همه و آزادی و …حکومت سکولار منطقه را که رو به رشد و قدرت بود، سرنگون کردند. باز هم چیزی طول نکشید که دیدیم چگونه ارتجاع سیاه مذهب همه را قلع و قمع کرد و قدرت را در دست گرفت.

S12 اما دردناک اینجاست که مذهبیونی که در خواب هم نمی دیدند به چنین قدرتی برسند و هنوز آنچنان متشکل نبودند و نمی توانستند به تنهایی اینگونه موفق شوند با کمک بخش قابل توجهی از کمونیست ها به دلیل ضدیت با دمکراسی غربی و ضدیت با امپریالیسم و برخی هم به دلیل سرسپردگی شون به شوروی و حافظ منافع آنها دست در دست ارتجاع و راهنمای آنها در سرکوب مردم شدند. و در واقع عملا همه در پشت شعارهای ارتجاعی و مخرب مرگ بر امریکا، مرگ بر اسرائیل و نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی قرار گرفتند.

S16

عملکرد هر دو جریان کمونیست و مذهب در روند رودیدادهای تاریخی و اجتماعی در زمان کوتاهی به من ثابت کرد که چقدر اون ترکیب هایی که در رژیم شاه به این «انقلابیون گیومه ای» گفته میشد درست بود و چقدر ما نادان و نابخرد بودیم. در واقع می بایست به عمق عقب ماندگی ذهنی و فکری خود بخندیم.
آنچه که این دردناکی را چند برابر می کند این است که هنوز هم شاهدیم چگونه نیروهای کمونیست و غیر دینی ما این بار با شعارهای دفاع از منافع ملی و به بهانه ی عدم بروز جنگ با ایران و یا دفاع از شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست و …. در کنار رژیم مخوف شیعه و ارتجاع سیاه قرار می گیرد و از آن دفاع می کنند.
عملکرد خیل عظیمی از روشنفکران غیر دینی و کمونیست های ایرانی نشان داده که آنها قبل از اینکه روشنفکر سکولار و خردگرا و ضد ارتجاع دین و مذهب باشند مسلمان اند و آن هم از جنس مسلمان شیعه! نمونه بارز آن را در محاکمه ی خسرو گلسرخی دیدیم که گفت من از مولایم علی آموختم! آن زمان یادمه که من نوجوان که محاکمه را از تلویزیون دنبال می کردم دچار تضادی شدم که چطور ممکنه یک کمونیست بگه مولایم علی؟!
اما عملکردها به ما نشان داد که این فرهنگ شیعه چه ریشه ی عمیقی در روشنفکران غیر دینی ما دارد.

S14
در همین رابطه مطلب خواندنی زیر از آقای ایجادی که دوست عزیزم کریم شامبیاتی به اشتراک گذاشته را به اشتراک میگذارم:

ایرانی شیعه یک واقعیت اجتماعی است ولی یک واقعیت مفلوک و بدون شخصیت است. کسی که برای دشمنان مانند علی و حسین دل می سوزاند و هتک شرافت خود توسط عرب را از یاد می برد، جز یک شخصیت مفلوک بیگانه از خود چیر دیگری نیست. شخصیتی که نه تاریخ خود را می داند و نه به ارزش های انسانی و والای جهان امروز بطور مشخص و پراتیک اعتنای جدی دارد، عقب مانده و آسیب دیده است. کسی که گروه های آیت الله های مرتجع را به سرور و راهنمای خود تبدیل می کند و حل مسائل خود را از این بیخردان می طلبد، بطور مسلم دانش خردگرا و شخصیت مستقل ندارد و تازیانه تاریخ را بطور مکرر بر بدن و روان خود احساس خواهد کرد. مردمان غرب از فلسفه ارسطوئی به دانش و دمکراسی می گرایند و مردم ایران و نخبگان آن در انتظار نشانه خر دجال و ظهور فرد موهوم مهدی می باشند و آستانبوس سلطه طلبی آخوند وقیح حوزه ها و ایدئولوگ نوین دروغپرداز شیعه می باشند. وقتی از آسیب دیدگی مردم می گوئیم، آسیب دیدگی عمیق نخبگان نیز مراد است، نخبگان سیاسی و روشنفکری ایران همدست روحانیت شدند تا پایه دین در اذهان تحکیم شود و خود به کرنش مودبانه در برابر قدرت آیت الله ها دست زنند.
جلال ایجادی/مذهب شیعه ریشه از خودبیگانگی ایرانیان

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s